2019 ECTA Fourth of July Tournament DRAW SHEETS

Early Self-Arranged Match Schedule:
Round 1 must be completed by June 12
Round 2 must be completed by June 19 (If your event does not have a Round 3, you have until July 2 to complete Round 2.)
Round 3 must be completed by July 2

July 4 Match Schedule:
8 AM—Men’s 60 (and over) Singles, Century Doubles
10 AM—Men’s 40 Singles, Men’s 3.5 (and under) Singles
NOON—Men’s 40 (and over) Doubles, Men’s Open Singles
2 PM—Men’s Open Doubles, Mixed Doubles


Men’s Open Singles

Round 1 Round 2 Final Champion
Aric Jacover Aric Jacover
Bye
Zander Block Timothy Boarini (6-3, 4-6, 10-0)
Timothy Boarini
Bye Daniel Lee
Daniel Lee
Bye Edward Graft
Edward Graft

Men’s 40 (and Over) Singles

Early Round
1. Bill James Champion Advances to #10
2. Neville Allen
11. Russ Kerr Champion Advances to #13
12. Phil Calian

 

Round 1 Round 2 Round 3 Final Champion
3. Danny Postel Danny Postel (7-5, 6-2)
4. Daniel Lee
5. Steve Ghareeb Jacover (6-0, 6-0)
6. Aric Jacover
7. Derek Bogdan Bogdan (6-3, 6-3)
8. Matt Kerste
9. Rey Nano
10. Bill James
13. Russ Kerr Russ Kerr (6-2, 6-0)
14. Richard Kuntz
15. John Simonetti
16. Ed Duffy
17. Chad Anderson Chad Anderson (6-4, 4-6, 10-5)
18. Brian Tingley
19. Chris Darnielle Alistair Templeton (6-2, 6-3)
20. Alistair Templeton

Men’s 60 (and Over) Singles

Round 1 Round 2 Final Champion
Ray Boyer Bill James (6-3, 6-1)
Bill James
Peter Sanchez  Peter Sanchez (6-2, 6-1)
Terry McMahon
Clyde Woods Chuck Zitnik (6-0, 6-1)
Chuck Zitnick
Richard Cahan Richard Kuntz (6-0, 6-0)
Richard Kuntz

Men’s 3.5 Singles

Round 1 Round 2 Final Champion
Derek Bogdan Derek Bogdan
Bye
Neville Allen
Tim Boarini
Bye Matt Kerste
Matt Kerste
Bye Chris Rogowski
Chris Rogowski

Women’s Open Singles (Round Robin–no final on July 4)

Jennifer Roberts Christina Schuschel Kaitlin Ulbert Total Matches Champion
Jennifer Roberts X-X, X-X, X-X W= X-X, X-X, X-X W=
Christina Schuschel X-X, X-X, X-X W= X-X, X-X, X-X W=
Kaitlin Ulbert X-X, X-X, X-X W= X-X, X-X, X-X W=

Men’s Open Doubles

Round 1 Round 2 Final Champion
Quinn Sheehan / Jake Sheehan Quinn Sheehan / Jake Sheehan
Bye
Bye Ed Graft / Chris Darnielle
Ed Graft / Chris Darnielle
Tim Boarini / Matt Tobin
Rey Nano / Aaron Sato
Bye Jason Block / Zander Block
Jason Block / Zander Block

Men’s 40 (and Over) Doubles

Round 1 Round 2 Final Champion
Steve Soper / Mike Friedman Steve Soper / Mike Friedman
Bye
Peter Sanchez / Brian Tingley Daniel Lee / Bill James (6-4, 7-6)
Daniel Lee / Bill James
Bye Bruce Caughran / Chris Rogowski
Bruce Caughran / Chris Rogowski
Bye Alistair Templeton / William Guthrie
Alistair Templeton / William Guthrie

Century Doubles

Round 1 Round 2 Final Champion
Clyde Woods / Chuck Zitnick Woods / Zitnick (7-6, 4-6, 11-9)
Danny Postel / Derrick Milligan
Richard Cahan / Mark Jacob Calian / McMahon (6-0-, 6-2)
Phil Calian / Terry McMahon
Peter Sanchez / Douglas Nickels Sanchez / Nickels (7-5, 7-5)
Neville Allen / Derek Bogdan
Ray Boyer / David Fenn Caughran / Rogowski (6-4, 6-3)
Bruce Caughran / Chris Rogowski

Mixed Doubles

Round 1 Round 2 Final Champion
Kaitlen Ulbert /Steve Soper Kaitlen Ulbert /Steve Soper
Bye
Julie Colhoun / John Simonetti Kusaka / Kerste (7-5, 6-4)
Silvia Kusaka / Matt Kerste
Lesley Seeger / Joon Sung Lesley Seeger / Joon Sung
Bye
Bye Christina Schuschel / Danny Postel
Christina Schuschel / Danny Postel