2018 Fourth of July Tournament Results

TOURNAMENT RULES

PLAYER CONTACT LIST

 


CENTURY DOUBLES

  • Round 1 must be completed by June 12
  • Round 2 (Quarter-final) must be completed by June 19
  • Round 3 (Semi-final) must be completed by July 2
  • FINAL: 10 a.m. July 4 at Ackerman Park

ROUND 1 NAME QUARTER-FINAL SEMI-FINAL
FINAL WINNER
1) David Fenn/Tom Wuellner Rogowski/Caughran (6-3, 6-2) Hay/Paterakos (6-4, 6-3) Postel/Milligan (7-6, 2-6, 7-0)
2) Chris Rogowski/Bruce Caughran
3) Tom Hay/Nick Paterakos Hay/Paterakos (6-0, 6-4)
4) Terry McMahon/Gerry Granath
5) Tom Rebarchak/Steve Ptasinski Rebarchak/Ptasinski (6-1, 6-0) Rebarchak/Ptasinski (6-1, 6-3) Postel/Milligan (6-4, 6-4)
6) Rich Cahan/Mark Jacob Neville Allen/Dariusz Bogden
7) Danny Postel/Derrick Milligan Postel/Milligan (6-3, 6-1)
8) Rick Kanter/David Pollans

MIXED DOUBLES

  • Round 1 must be completed by June 12
  • Round 2 (Quarter-final) must be completed by June 19
  • Round 3 (Semi-final) must be completed by July 2
  • FINAL: 2 p.m. July 4 at Ackerman Park

ROUND 1 NAME QUARTER-FINAL SEMI-FINAL
FINAL WINNER
1) Sarah Smith/Jazz Burks Smith/Burks (6-3, 1-6, 15-13) Smith/Burks (6-4, 6-4) Seeger/Paterakos (4-6, 6-3, 10-7)
2) Alexandra Lichtor/Phil Magid
3) Regina Lookis/Kevin Lookis Lookis (6-1, 6-1)
4) Karen Scala/Steve de Alcala
5) Becky Galler/Andrew Galler Galler (6-0, 6-1) Galler (default) Seeger/Paterakos (6-2, 7-6)
6) Leslie West/Terry McMahon Joan Guitart/Gerta Janss
7) Lesley Seeger/Nick Paterakos Seeger/Paterakos (5-7, 6-2, 10-8)
8) Julie Colhoun/John Simonetti

MEN’S OPEN SINGLES

  • Round 1 must be completed by June 12
  • Round 2 (Semi-final) must be completed by June 24
  • FINAL: 8 a.m. July 4 at Ackerman Park

ROUND 1 NAME SEMI-FINAL FINAL WINNER
1) Edgar Raya Raya Raya (6-1, 6-3) Raya (2-6, 6-4, 10-4)
2) BYE
3) Dennis Hoelzle Hoelzle
4) BYE
5) Bruce Thornquist Thornquist (6-0, 6-1) Thornquist (6-4, 1-6, 10-3)
6) Ed Graft
7) Ben Schamisso Schamisso
8) BYE

MEN’S 40 SINGLES

  • Round 1 must be completed by June 12
  • Round 2 (Quarter-final) must be completed by June 19
  • Round 3 (Semi-final) must be completed by July 2
  • FINAL: Noon July 4 at Ackerman Park

ROUND 1 NAME QUARTER-FINAL SEMI-FINAL FINAL WINNER
1) John Simonetti Simonetti Simonetti (6-1, 6-0) Postel (7-5, 6-1) Thornquist (6-3, 3-6, 10-5)
2) BYE
3) Phil Magid Magid
4) BYE
5) Phil Calian Hoelzle (6-0, 6-0) Postel (6-2, 6-1)
6) Dennis Hoelzle
7) Danny Postel Postel (6-3, 6-4)
8) Richard Kuntz
9) Bruce Thornquist Thornquist (6-1, 6-0) Thornquist (6-1, 6-1) Thornquist (6-0, 6-0)
10) Bruce Caughran
11) Neville Allen Allen
12) BYE
13)
Darius Bogdan
Bogdan Burks (6-4, 3-6, 10-5)
14) BYE
15) BYE Burks
16) Jazz Burks

MEN’S 60 SINGLES

  • Round 1 must be completed by June 17
  • Round 2 (Semi-final) must be completed by July 2
  • FINAL: 10 a.m. July 4 at Ackerman Park

ROUND 1 NAME SEMI-FINAL FINAL WINNER
1) Richard Kuntz Kuntz Rebarchak (6-1, 6-4) Ireland (6-1, 6-2)
2) BYE
3) Tom Rebarchak Rebarchak (6-0, 6-0)
4) Richard Cahan
5) John Ireland Ireland (6-4, 6-1) Ireland (3-6, 6-0, 12-10)
6) Gary Spangler
7) Steve Ptasinski Ptasinski
8) BYE

MEN’S 3.5 SINGLES

  • Round 1 must be completed by June 17
  • Round 2 (Semi-final) must be completed by July 2
  • FINAL: Noon July 4 at Ackerman Park

ROUND 1 NAME SEMI-FINAL FINAL WINNER
1) Chris Rogowski Rogowski Bogdan (6-1, 6-7, 12-10) Marberry (7-5 ,6-2)
2) BYE
3) Dariusz Bogdan Bogdan (6-4, 7-5)
4) Neville Allen
5) Tony McMahon Marberry (6-0, 6-1) Marberry (default)
6) Wesley Marberry
7) Nick Paterakos Paterakos
8) BYE

MEN’S 40 DOUBLES (Round Robin)

  • Round 1 must be completed by June 12
  • Round 2 must be completed by June 19
  • Round 3 must be completed by July 2

ROUND 1 WINNER WINNER Winner of Round Robin
Chris Rogowski/Bruce Caughran Postel/Milligan (6-4, 3-6, 17-15) Postel/Milligan
Danny Postel/Derrick Milligan
ROUND 2
Chris Rogowski/Bruce Caughran Rogowski/Caughran (6-4, 6-0)
Kevin Lookis/Steve de Alcala
ROUND 3
Danny Postel/Derrick Milligan Postel/Milligan (6-1, 7-5)
Kevin Lookis/Steve de Alcala

WOMEN’S OPEN DOUBLES

  • Round 1 must be completed by June 17
  • FINAL: 8 a.m. July 4 at Ackerman Park

ROUND 1 FINAL Winner
1) Karen Scala/Gail Wilson Krupkin/Seward (6-3, 6-2) Seeger/DaVanti (6-4, 7-5)
2) Elizabeth Krupkin/Laurie Seward
3) Moira Stein/Becky Galler Seeger/DaVanti (6-2, 6-3)
4) Lesley Seeger/Mary DaVanti